veta

En litt spesiell dag denne 8.mai der både konge og statsminister i Norge nevnte vi måtte være budd på uroligheter og krigstilstander i framtiden slik noen land har stelt det til i Øst Europa. I Kristiansund ble det tradisjonell markering  av 80 årsminnet for friheten. Her på Piren i Kristiansund og minnestøtten der med taler og musikkorps. ( BN) 

veta 2

Militære kjøretøyers historiske klubb hadde stilt mannsterkt opp til seremonien. ( BN) 
veta 3

Også ved minnelunden i Langveien var det markering av dagen. ( BN) 

veta 5

I Kirkelandet kirke var det konsert kl 19. Her fra oppvarmingen med musikere . Frei hornmusikk deltok også . ( BN) 
veta convoi

Tidligere på dagen var det minnemarkering i Konvoibyen på Innlandet: 

Omtrent 30 000 norske sjøfolk seilte i allierte konvoier under andre verdenskrig. Omlag hver tiende ble drept i Norges kamp for friheten. Det er lange tradisjoner for å markere frigjøringsdagen i Konvoibyen på Innlandet med kranspåleggelse og deltakele av bl.a veteraner fra internasjonal tjeneste og Innlandet barneskole der barna får en kort historie om hva og hvorfor vi markerer og litt om hvorfor Konvoibyen ble bygd.
Krigsseilerne som bodde i Konvoibyen er nå borte, men boligene huser fortsatt sjøfolk og dagens beboere i Konvoibyen føler fortsatt et ansvar for å holde minnelunden i orden og bidra til at høytidsdager blir markert både med beplanting og flagging, i respekt for våre forfedre som ofret alt for friheten.( Tekst/ foto: Erling Winje)